Pociąg parowy Lößnitzgrundbahn

Posted by

Współrzędne GPS:
51.099206, 13.678846
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia
Opis atrakcji:
Wąskotorowa kolejka z lokomotywą parową kursuje pomiędzy miejscowościami Radebeul, Moritzburg i Radeburg. Skład pociągu to tabor z początków funkcjonowania saksońskiej kolei wąskotorowej w 1974 roku. Główna linia powstała w 1871 roku i łączyła Drezno z Berlinem. Natomiast odgałęzienie, po którym obecnie kursuje kolejka turystyczna powstała w 1922 roku. Jednak w 1927 roku zapadła decyzja o rezygnacji z tego projektu. Ruch pociągów na na odcinku Radebeul Ost - Radeburg wznowiono na przełomie maja i czerwca 1945 r., nie były to jednak kursy turystyczna, kolejka woziła ludzi i towary. Rada Ministrów NRD zdecydowała w 1964 r. o zamknięciu wszystkich kolei wąskotorowych w NRD do 1975 r. Dla kolei wąskotorowej Radebeul Ost-Radeburg ta decyzja oznaczała koniec funkcjonowania.

Na początku lat 70. narastały głosy wzywające do zachowania niektórych kolei wąskotorowych jako atrakcji turystycznej. Dzięki zaangażowaniu miłośników kolei parowy pociąg po raz pierwszy wrócił tu na tory 10 sierpnia 1974 roku. Ciągnął zarówno wagoniki turystyczne jak i towarowe. Po przemianach ustrojowych linię obecnie obsługuje Saksońska Kolej Parowa - BVO Bahn GmbH. Trasa kolejki przebiega przez ciekawe tereny i miejscowości Górnych Łużyc. Pociąg parowy odjeżdża z Radebeul i oprócz kursów regularnych można też skorzystać z wycieczka tematycznych. Na pokonanie całej trasy potrzebujemy około godziny, ale bilet możemy też zakupić na krótsze odcinki. Najciekawszą stacją na pewno jest miejscowość Moritzburg z pięknym pałacem. Wycieczka w dwie strony na całej trasie to koszt około 15 euro od osoby. Są też bilety ulgowe i rodzinne.

Zobacz na pełnej mapie Pociąg parowy Lößnitzgrundbahn

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply