Podgórze

Posted by

Odwiedzając Kraków najczęściej spacerujemy po Starym Mieście, zaglądamy na Wawel czy Kazimierz. Jeśli to już jednak znamy na pamięć, warto przejść (najlepiej obwieszoną kłódkami kładką O. Bernatka) na drugą stronę Wisły i odwiedzić Podgórze. Niegdyś oddzielne miasto, w 1915 roku stało się jedną z krakowskich dzielnic. Po wojnie zostało nieco zapomniane i zaniedbane, ostatnio jednak coraz więcej się tu dzieje. Spacer możemy zacząć od odwiedzenia zadbanego, trójkątnego rynku i wyglądającego dość monumentalnie neogotyckiego kościoła św. Józefa. W okolicy znajdziemy sporo miejsc na odpoczynek przy kawie, lodach czy piwie. Potem, przyglądając się starym kamienicom (niektóre z nich są ładnie odnowione, inne wyglądają jakby za chwilę miały się rozsypać) – przejdźmy w stronę Placu Bohaterów Getta. W czasie II wojny był to centralny plac funkcjonującego tu getta dla ludności żydowskiej (na fragmenty murów getta na pewno natkniemy się podczas spaceru). Ustawione na placu żeliwne krzesła – pomniki symbolizują tragedię dawnych mieszkańców. Niedaleko stąd mieściła się też Fabryka Oskara Schindlera. Jeśli mamy ochotę na dłuższy spacer – warto wybrać się w kierunku Kopca Krakusa. Po drodze będziemy mijali wzgórze Lasoty. Na jego stokach znajdziemy niewielki, Stary Cmentarz Podgórski. Ścieżką obok cmentarza dotrzemy na szczyt, gdzie znajduje się niewielki kościół św. Benedykta z XIII wieku, a także fort „Benedykt”, będący częścią Twierdzy Kraków. Po zejściu ze wzgórza, pieszą kładką przedostaniemy się do drugiej części dzielnicy – i znowu czeka nas podejście w górę, tym razem na kopiec Krakusa. Stąd mamy rewelacyjny widok na cały Kraków. Wrócić możemy nieco okrężną drogą, przez kamieniołom Liban (od 1942 do 1944 r był to niemiecki obóz pracy, kręcono tu też niektóre sceny Listy Schindlera). Wracając w kierunku rynku będziemy mieli też okazję podziwiać okazałe wille nieopodal Parku Bednarskiego. Cały spacer to około 8-10 km, warto więc na niego przeznaczyć parę godzin.

GPS: 50.044084, 19.949419

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4JUFCZ2FuHuz2GHc7

Dodała: Anna Bańczyk 

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply