Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Posted by

Kopalnia w Nowej Rudzie w województwie dolnośląskim powstała w 1781 roku, nadano jej wtedy nazwę Ruben. Nazwę Nowa Ruda otrzymała dopiero po II wojnie światowej, kiedy tereny Dolnego Śląska przyłączono do Polski. Chwilę po tym do kopalni Nowa Rudo przyłączono jeszcze kopalnie Przygórze i Jan. Rudzkie złoże posiadało kilka unikatowych cech, które wyróżniały je na tle innych, odkryto tu w  1877 roku złoża łupku ogniotrwałego i było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie go wydobywano i poddawano skomplikowanym procesom oczyszczania i prażenia. Była to też jedna z najbardziej niebezpiecznych kopalń w Europie przez częste wyrzuty gazów, skał i dwutlenku węgla. Największa katastrofa górnicza miała tu miejsce w 1941 roku, zginęło tu wtedy 187 górników. Kopalnię zamknięto w 1995 roku, a już rok później powstało tu Muzeum Górnictwa, w późniejszym okresie przekształcone w Podziemną Trasę Turystyczną Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie. Kopalnię można zwiedzać przez cały rok, ale w okresie zimowym skrócone są godziny otwarcia. Po trasie oprowadza nas przewodnik, a wejście odbywa się co 30 minut. Bilet to koszt około 22 zł, dzieci i grupy mają zniżki. W pierwszej kolejności zwiedzamy małe muzeum, a dopiero potem schodzimy pod ziemię, do sztolni Lech. Część starych maszyn nadal jest na chodzie i nie które specjalnie dla turystów są na chwilę włączane. Po kopalni grasuje też duch, który czasami potrafi nieźle nastraszyć zwiedzających. Po tych wszystkich emocjach, na powierzchnię wyjeżdżamy podziemną kolejką, która kiedyś woziła górników do pracy.

GPS:

  • 50.59061, 16.51439

Nawiguj: https://goo.gl/maps/BkrnQTumz8J2

Dodał:

Irek Jozwik

 

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply