Polonezköy (Adampol) – polska wieś w Turcji

Posted by

Polonezköy (Adampol; nazwa turecka oznacza „polska wieś”) – historia tej miejscowości sięga 1842 roku gdy to Adam Czartoryski kupił w okolicach Stambułu tereny leśne na których „z niczego” powstała wieś. Osiedlali się tam emigranci polscy, wielu byłych uczestników powstania listopadowego ale również zamieszkali tam Polacy wykupieni z niewoli tureckiej czy carskiego wojska. Przez wiele lat była to wieś typowo rolnicza. Obecnie jest to miejscowość wypoczynkowa, tzw. „miejsce na weekend” gdzie przyjeżdża bardzo dużo osób odpocząć od zgiełku miasta.

Wciąż mieszka tutaj około 100 Polaków, którzy starają się kultywować polski język, tradycje i przekazywać historię naszych dziejów kolejnym pokoleniom. Namawiam do zobaczenia domu pamięci Zofii Ryży, gdzie zgromadzone są pamiątki rodzinne, stare i nowe fotografie, księgi i dokumenty obrazujące historię wioski a także wystrój wnętrz z początku wieku XX,
Kościół pod Wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, który został wybudowany w latach 1900 – 1914 i oraz cmentarz z wieloma polskimi nagrobkami.

Jeśli będziecie mieć szczęście jak my to traficie do restauracji Daniela, który nie tylko poświęci Wam kilka ładnych godzin , pokaże i opowie o Adampolu ale także da wspaniałą lekcję historii.

GPS: 41.11009, 29.20698

Nawiguj: https://goo.gl/maps/iSJf2gEEmvr

Dodała:   Małgosia Pichlińska

 

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply