Pomnik Jana Hipolita Kozietulskiego

Posted by

Współrzędne GPS:
52.21527389148287, 21.038422842467025
Kraj / województwo:
Polska / Mazowieckie
Opis atrakcji:

Popiersie Jana Kozietulskiego znajduje się na tłach Pałacu Myślewickiego w Warszawie. Jest to replika rzeźby Stanisława Jackowskiego, wykonanej w 1930 r. na zamówienie Pułku Szwoleżerów Mazowieckich i ustawionej początkowo w Suwałkach. Rzeźba zaginęła podczas II wojny światowej. Odnaleziona została w 1988 r. i trafiła do Łazienek Królewskich. W 2002 r., jako historyczna pamiątka, przekazana została Muzeum Okręgowemu w Suwałkach, zaś w Łazienkach ustawiono jej współczesny odlew z brązu.

Jan Leon Hipolit Kozietulski urodził się w 1778 r., w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Dzięki pomocy siostry, Klementyny Walickiej, która bogato wyszła za mąż, ukończył Szkołę Rycerską i trafił na warszawskie salony. Związał się tam z Towarzystwem Przyjaciół Ojczyzny, dzięki czemu znalazł się w gwardii honorowej utworzonej na przyjęcie Bonapartego na ziemiach polskich. W ten sposób młody oficer stał się członkiem osobistej eskorty cesarza. Wykazał się w walkach pod Nasielskiem i Iławą i został pułkownikiem szwadronu polskich szwoleżerów.

Źreódło: www.lazienki-krolewskie.pl

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply