Pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie koło Belwederu

Posted by

Współrzędne GPS:
52.21348880301588, 21.02678628906631
Kraj / województwo:
Polska / Mazowieckie
Opis atrakcji:

Pomysłodawcą budowy pomnika był Jerzy Waldorff, który w 1997 roku zainicjował zbiórkę pieniędzy na ten cel, przekazując sumę 5 tysięcy zł, otrzymaną w plebiscycie czytelników „Expressu Wieczornego”, słuchaczy radia WAWA oraz widzów Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. Zaproponował, aby pomnik Piłsudskiego został wzniesiony przy Belwederze w Alejach Ujazdowskich.

Radni Gminy Warszawa Centrum podjęli 26 lutego 1998 roku uchwałę, zgodnie z którą zaprojektowaniem monumentu i jego realizacją miało zająć się stowarzyszenie „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego” utworzone przez Jerzego Waldorffa, a za wykonanie uchwały odpowiedzialny będzie prezydent stolicy Marcin Święcicki.

Autorem rzeźby był Stanisław Kazimierz Ostrowski. Pomnik został uroczyście odsłonięty przez Marcina Święcickiego, Jerzego Waldorffa i córkę marszałka Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską 8 listopada 1998 roku.

Monument znajduje się przy bocznym wejściu do Belwederu, przy placyku, z którego jest jedno z wejść do Łazienek Królewskich, u zbiegu Alej Ujazdowskich, ul. Belwederskiej i ul. Bagatela.

Rzeźba przedstawia stojącego Józefa Piłsudskiego opierającego się oburącz o szablę w pochwie. Stanisław Ostrowski wykonał marmurowy pomnik marszałka jeszcze przed II wojną światową. Przechowany w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich, stał się podstawą do wykonania odlewu. Rzeźba została odlana ze spiżu, dzięki inicjatywie Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazało na ten cel dużą ilość łusek armatnich.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply