Pomnik Karola Musioła w Opolu

Posted by

Współrzędne GPS:
50.66770663635016, 17.921184229587514
Kraj / województwo:
Polska / Opolskie
Opis atrakcji:

25 kwietnia 2008 r. odsłonięto pomnik Karola Musioła. Monument wykonany z brązu przez opolskiego artystę Wita Pichurskiego ukazuje postać uśmiechniętego „Papy” w drodze z Urzędu Wojewódzkiego do Ratusza, z teczką w ręce i powiewającym nad głową krawatem. Obok rzeźby wmurowano w bruk tablicę z napisem: „Nasz Papa Karol Musioł, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, założyciel Towarzystwa Przyjaciół Opola, budowniczy opolskiego amfiteatru, inicjator Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki”.

Karol Musioł urodził się w 1905 r. w Biertułtowach pod Rybnikiem. Przez 13 lat funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, a od dziesięcioleci jest dla opolan symbolem dobrego gospodarza. Gospodarza, który swego miasta doglądał chodząc po ulicach i rozmawiając z ludźmi i za sprawą którego co roku organizowane są „Dni Opola”. Karol Musioł był nie tylko ojcem (lub jak go popularnie nazywano „Papą”) Opola, ale również ojcem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Za jego sprawą ruszyła też budowa opolskiego Amfiteatru Tysiąclecia. Karol Musioł zmarł w 1983 r., w roku XX edycji KFPP w Opolu.

Źródło Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply