Pomnik Żubra w osadzie Zwierzyniec

Posted by

Współrzędne GPS:
52.705402, 23.718206
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Osada Zwierzyniec, znajduje się gdzieś w połowie drogi pomiędzy Białowieżą a Hajnówką. Historia pomnika żubra w Zwierzyńcu jest bardzo ciekawa. Pomnik w skali 1:1 został tu ustawiony w 1862 roku, na pamiątkę polowania w tutejszych lasach cara Aleksandra II. Pomnik został odlany w Petersburgu. Gdy nastała I wojna światowa, Rosjanie wywieźli go do Moskwy. Po wojnie udało się odzyskać odlew i powrócił on do Polski, został ustawiony na jakiś czas, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Lecz prezydent Ignacy Mościcki przeniósł go do swojej rezydencji w Spale, gdzie stoi do dziś.

Przez wiele lat władze Białowieży i Białowieskiego Parku Narodowego próbowały odzyskać pomnik, ale się to nie udało. Na jakiś czas w miejscu gdzie stał przed wojną ustawiono plastikową replikę, aż w końcu postanowiono odlać kopię z brązu. Fundusze na to zebrał Polski Związek Łowiecki organizując ogólnopolską zbiórkę łusek, które sprzedane na złom częściowo sfinansowały pomysł, w sumie zebrano ich 6 ton. Żubra odlano w Gliwicach a pomogły w tym też lokalne władze samorządowe i Lasy Państwowe. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 2004 roku.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply