Popiersie Maurycego Mochnackiego

Posted by

Współrzędne GPS:
52.212158192172815, 21.03029617181772
Kraj / województwo:
Polska / Mazowieckie
Opis atrakcji:

Pomnik znajduje się w południowo-zachodniej części parku Łazienkowskiego, nieopodal Świątyni Egipskiej. Składa się z czworościennego, marmurowego postumentu i ustawionego na nim brązowego popiersia Mochnackiego. Inskrypcja na cokole nawiązuje do powstania listopadowego, którego Mochnacki – jako członek Sprzysiężenia Wysockiego – był współorganizatorem, uczestnikiem (otrzymał order Virtuti Militari) i jednym z jego pierwszych historyków (dzieło Mochnackiego Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831 należy dziś do kanonu historiografii powstania listopadowego).

Około 1822 r. na tym postumencie stał biust cara Rosji Aleksandra I, dziś zaginiony. W 2000 r. ustawiono na nim popiersie Maurycego Mochnackiego. Autorem rzeźby jest Wiesław Winkler.

Związki Mochnackiego z parkiem Łazienkowskim sięgają 1822 r., kiedy jako 19-letni student wykonywał karnie przez 6 tygodni prace porządkowe na terenie parku. Kara ta była rezultatem incydentu, podczas którego Mochnacki uderzył nietrzeźwego policjanta, gdy ten wyrwał mu fajkę z ust (w mieście obowiązywał zakaz palenia tytoniu pod gołym niebem). Drugą karą było wydalenie Mochnackiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Karę wymierzył sam wielki książę Konstanty, po uprzednim zelżeniu Mochnackiego w Belwederze.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply