Popiersie Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie

Posted by

Współrzędne GPS:
52.213230317560075, 21.036828629161885
Kraj / województwo:
Polska / Mazowieckie
Opis atrakcji:

Pomnik znajduje się przy alejce wiodącej do Amfiteatru od strony południowej, nad brzegiem Stawu Południowego Dolnego. Składa się z czworościennego, murowanego postumentu i ustawionego na nim gipsowego popiersia Stanisława Wyspiańskiego. Na cokole widnieje napis: STANISŁAW WYSPIAŃSKI. Popiersiem opiekuje się Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Monument jest repliką rzeźby Apolinarego Głowińskiego (1884–1945). Inicjatorem ustawienia pomnika Wyspiańskiego w Łazienkach był aktor Janusz Zakrzeński. Uroczystość odsłonięcia rzeźby miała miejsce w roku 2004.

Popiersie przedstawia wybitnego polskiego dramaturga i artystę przełomu XIX i XX wieku – Stanisława Wyspiańskiego. Apolinary Głowiński wzorował się na autoportretach Wyspiańskiego, jednocześnie stylizując rzeźbę w duchu secesji (charakterystyczne dla tego kierunku modelowanie włosów i rysów twarzy). Na piersi wyryto sygnaturę (inicjały SW), którą artysta regularnie znakował swoje dzieła plastyczne.

Obecność popiersia dramaturga krakowskiego na terenie Łazienek, w pobliżu Amfiteatru, wiąże się z twórczością literacką Wyspiańskiego, inspirowaną jego osobistą wizytą w Łazienkach (1898 oraz wydarzeniami powstania listopadowego, które swój początek wzięły w tym miejscu. Bezpośrednim rezultatem fascynacji klimatem Łazienek i lektury dzieł historycznych o insurekcji 1830 roku (m.in. Stanisława Barzykowskiego), był dramat Noc listopadowa, którego akcję Wyspiański umieścił m.in. w parku, Podchorążówce, Belwederze i Amfiteatrze (sceny I-IV, VIII, IX). Dzieło Wyspiańskiego należy dziś do kanonu polskiej literatury dramatycznej. Jego telewizyjnej adaptacji podjął się w roku 1978 reżyser Andrzej Wajda. Większość scen Nocy listopadowej także zrealizowano na terenie Łazienek.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply