Porte taillée Besançon

Posted by

Współrzędne GPS:
47.22860449459069, 6.038254901668391
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

W II wieku, pod koniec panowania Marka Aureliusza, pomiędzy Besançon a źródłami Arcier zbudowano 12 kilometrowy akwedukt, kończący się basenem o powierzchni 5 metrów kwadratowych w obecnym Square Castan. Była to podziemna galeria o wymiarach około 1,55 m wysokości i 0,75 m szerokości, wchodząca do miasta przez wąski otwór wywiercony w skale, z którego później powstała Rzeźbiona Brama. To właśnie w średniowieczu zbudowano prawdziwą bramę, otwierając tym samym drogę do Szwajcarii. Do 1875 roku, podobnie jak wszystkie wejścia do miasta, brama ta była zamknięta od 22:45 do 4 rano, na sygnał nadawany przez obserwatora St-Pierre. Strażnicy musieli otworzyć dwoje ciężkich, drewnianych drzwi.

Strażnicę wzniesiono za Karola V (w 1546 r.), jednak Vaubanowi zawdzięczamy poszerzenie przejazdu średniowiecznej bramy, rozbudowę budynku od strony miasta umożliwiającego dostęp do wieży, budowę wartowni oparty o skarpę cytadeli, a także platformę umieszczoną przed bramą od strony miasta i wartownię wraz z przeciwskarpą od strony rzeki.

dodał: Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply