Posąg Żubra w Spale

Posted by

Spała to miejscowość turystyczna położona nad Pilicą w województwie łódzkim – https://grupabiwakowa.pl/spala-4. Nieoficjalnym herbem Spały jest żubr, a dokładnie jego posąg stojący w tutejszym parku. Posąg odlany jest z żeliwa w skali 1:1 i ma ciekawą historię. Pierwotnie, jeszcze przed I wojną światową zdobił on Białowieżę, jednak pod koniec wojny został wywieziony do Moskwy. Po wojnie wrócił do Polski, lecz nie do Białowieży, tylko do Warszawy i stanął na dziedzińcu Zamku Królewskiego. W czasie kiedy prezydentem Polski był Ignacy Mościcki, żubr w 1928 roku został wywieziony do Spały, gdzie Prezydent miał swoją letnią rezydencję i w której bywał częściej niż w warszawskim belwederze. Żubr szczęśliwie przetrwał II wojnę światową i wyzwolenie przez Rosjan, tyle szczęścia nie miał spalski pałac, przed którym stał żubr. Został on rozgrabiony i spalony przez wojaka radzieckie. Wiele legend krąży na temat spawu na karku zwierzęcia, ponoć najpierw Niemcy, a potem Rosjanie myśleli, że we wnętrzu odlewu coś jest ukryte i odcięli jego łeb, by to sprawdzić. Inna wersja jest taka, że łeb odcięto podczas transportu posągu, bo się nie mieścił w pojeździe transportowym. Jaka jest prawdziwa historia spawu na łbie żubra nie wiadomo do dziś. Już w czasach współczesnych przez jakiś czas prawa do posągu rościła sobie Białowieża, która chciała by wrócił on z powrotem do puszczy. Jednak Spała wygrała ten spór i Białowieża musiała się zadowolić repliką pomnika. Jednak zatarg pomiędzy miejscowościami przyniósł więcej dobrego niż złego, gdyż w końcu się one dogadały, zaprzyjaźniły i zawarły nawet partnerstwo.

GPS: 51.54026, 20.13494

Nawiguj: https://goo.gl/maps/G33fAYkS7Qo

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply