Prawosławna kaplica cmentarna w Mielniku

Posted by

Kaplica Opieki Matki Bożej w Mielniku na Podlasiu, została pierwotnie zbudowana jako świątynia Greckokatolicka. Miało to miejsce w 1777 roku, prawosławna stała się dopiero w 1839 roku. Jest to drewniana budowla orientowana, salowa, o konstrukcji zrębowej. Jednokalenicowy dach świątyni obecnie kryty jest blachą i wieńczy go dobudowana w 1984 roku wieżyczka z cebulastym hełmem. Główna wieża znajduje się na froncie świątyni i przykryta jest ośmiobocznym dachem namiotowym, zwieńczonym małym cebulastym hełmem. Wnętrze jest współczesne wyłożone boazerią. Zarówno kaplica jak i otaczający ją XVIII wieczny cmentarz wpisano do rejestru zabytków. Ładny widok na cerkiew i cmentarz roztacza się z Góry Zamkowej.

GPS: 52.33144, 23.0403

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VbjDioicWUqCBX687

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply