Prudnik

Posted by

Prudnik to ok. 21-tysięczne miasto położone na skraju Gór Opawskich, w województwie opolskim. Miasto leży nad rzekami Prudnik i Złotym Potokiem. Historia miasta sięga średniowiecza, kiedy to marszałek Królestwa Czech Wok z Rożemberka wybudował tu w 1255 roku zamek, który miał kontrolować ruch na szlaku handlowym z Nysy do Opawy. Kilka lat później w 1279 roku, Prudnik uzyskał już lokację miasta na prawie niemieckim. Pozostałością po zamku jest dziś wieża Woka, która jest najstarszą tego typu budowlą na Górnym Śląsku. Służy jednocześnie jako wieża widokowa i z tarasu na wysokości około 40 metrów można podziwiać panoramę miasta i Gór Opwaskich. Drugą wieżę Bramną Dolną możemy już podziwiać w obrębie prudnickiego starego miasta, jest częścią dawnych murów obronnych i mieści się w niej obecnie Muzeum Ziemi Prudnickiej. Tuż obok niej znajduje się Studnia Miłości pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Prudnicki rynek otoczony renesansowymi i barokowymi kamieniczkami wieńczy go ratusz, którego wieża osiąga wysokość 63 metrów, budowla powstała w 1782 roku. W rynku warto też zobaczyć barokową figurę św. Jana Nepomucena z 1733 roku, kolumnę maryjną z 1694 roku i barokową fontannę z 1695 r. Znajdziemy tu też kilka zabytkowych kościołów: św. Michała Archanioła, wzniesiony w 1279 roku, kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z klasztorem oo. bonifratrów z 1783 roku, klasztor franciszkanów w Prudniku-Lesie z 1852 roku oraz ruinę klasztoru z XVIII w. Natomiast najpiękniejszym budynkiem miasta jest Willa Hermanna Fränkla z końca XIX w, mieści ona obecnie dom kultury. O żydowskiej historii miasta świadczy kirkut z końca XIX wieku i bożnica.

GPS:

  • 50.32146, 17.58099

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xqhJJT3uTnz

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply