Przedborski Rezerwat Bukowa Góra

Posted by

Rezerwat Bukowa Góra położony jest w Przedborskim Parku Krajobrazowym w tzw Górach Przedborskich. Leżą ona na granicy województw świętokrzyskiego i łódzkiego, ale sam rezerwat jest w granicach świętokrzyskiego. Jest to rezerwat leśny utworzony w 1959 roku o powierzchni 33,77 ha i chroni fragment lasu bukowego oraz cenne stanowiska roślin chronionych na wapiennym wzgórzu. Dokładnie znajduje się w północno-zachodniej części Pasma Przedborsko-Małogoskiego na zboczach Góry Buczyna 334 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie powiatu włoszczowskiego. Rezerwat jest fajnym miejscem na spacer lub krótką wycieczkę, przez rezerwat poprowadzono znakowany szlak turystyczny koloru czarnego, oraz trzy ścieżki edukacyjne. Oprócz chronionej flory ze zbocza góry otwierają się nam ładne panoramy na Góry Przedborskie i okolice. Jeśli chodzi o florę, to poza kilkoma odmianami buczyny, w poszyciu możemy napotkać: bluszcz pospolity, pluskwica europejska, lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, wawrzynek wilczełyko, buławnik czerwony, wielkokwiatowy i mieczolistny, obuwik pospolity, żłobik koralowy, przytulia wonna, wyka leśna. Warto tu też zobaczyć stary szyb pokopalniany, z którego na początku XIX wieku wydobywano sól, znajduje się on w północnej części rezerwatu i prowadzi do niego szlak niebieski, odchodzący od głównego czarnego.

GPS:

  • 51.01376, 19.91664

Nawiguj: https://goo.gl/maps/kx2Gov77a2K2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply