Przylądek Kolka

Posted by

Łotewski Przylądek Kolka, to najdalej na północ wysunięta część Półwyspu Kurlandzkiego. Do niedawna niedostępny dla zwykłego śmiertelnika, gdyż czasach komunistycznych prawie cały teren zajmowały bazy wojskowe i cały teren był zamknięty dla zwykłego śmiertelnika. Dzięki temu przylądek zachował swoją dziką naturę i nie wybudowano tu żadne ośrodki wypoczynkowe. Wiele opuszczonych obiektów zachowało się do dziś i są nie lada atrakcją dla osób lubiących takie opuszczone miejsca. Kolka jest też dobrym punktem widokowym, przy dobrej widoczności można zaobserwować latarnię morską na estońskiej wyspie Sarema. Tworzy ona wraz z przylądkiem Kolka Cieśninę Irbe i w tym właśnie miejscu Morze Bałtyckie zamienia się w Zatokę Ryską. Plaże Przylądka Kolka kuszą swoim dzikim urokiem, ale widać, że podczas sztormu szaleją to ogromne żywioły. Brzeg usiany jest konarami i korzeniami drzew, ale to wszystko dodaje tylko uroku temu miejscu. Niestety przez bardzo mocne w tym miejscu prądy morskie, kąpiel na przylądku jest zabroniona, ale pomimo niebezpieczeństwa i tak znajdują się śmiałkowie, którzy łamią ten zakaz. Zwiedzanie przylądka ułatwią nam ścieżki spacerowe, a podziwianie krajobrazu wysoka wieża widokowa. Pamiętajmy jednak, że przebywamy na terenie chronionym parkiem narodowym – Slītere National Park. Zaparkować możemy tu w dwóch miejscach, parking w północnej części przy wieży widokowej (57.756646, 22.591361) jest darmowy i można na nim śmiało zostać na noc. Parking we wschodniej części przylądka (57.756576, 22.600166) jest płatny, ale posiada za to węzeł sanitarny, znajdziemy też na nim kawiarnię i dobrze zaopatrzoną informacje turystyczną.

GPS:

  • 57.75908, 22.60447

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply