Przylądek Kolka

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Łotewski Przylądek Kolka, to najdalej na północ wysunięta część Półwyspu Kurlandzkiego. Do niedawna niedostępny dla zwykłego śmiertelnika, gdyż czasach komunistycznych prawie cały teren zajmowały bazy wojskowe i cały teren był zamknięty dla zwykłego śmiertelnika. Dzięki temu przylądek zachował swoją dziką naturę i nie wybudowano tu żadne ośrodki wypoczynkowe. Wiele opuszczonych obiektów zachowało się do dziś i są nie lada atrakcją dla osób lubiących takie opuszczone miejsca. Kolka jest też dobrym punktem widokowym, przy dobrej widoczności można zaobserwować latarnię morską na estońskiej wyspie Sarema. Tworzy ona wraz z przylądkiem Kolka Cieśninę Irbe i w tym właśnie miejscu Morze Bałtyckie zamienia się w Zatokę Ryską. Plaże Przylądka Kolka kuszą swoim dzikim urokiem, ale widać, że podczas sztormu szaleją to ogromne żywioły. Brzeg usiany jest konarami i korzeniami drzew, ale to wszystko dodaje tylko uroku temu miejscu. Niestety przez bardzo mocne w tym miejscu prądy morskie, kąpiel na przylądku jest zabroniona, ale pomimo niebezpieczeństwa i tak znajdują się śmiałkowie, którzy łamią ten zakaz. Zwiedzanie przylądka ułatwią nam ścieżki spacerowe, a podziwianie krajobrazu wysoka wieża widokowa. Pamiętajmy jednak, że przebywamy na terenie chronionym parkiem narodowym – Slītere National Park. Zaparkować możemy tu w dwóch miejscach, parking w północnej części przy wieży widokowej (57.756646, 22.591361) jest darmowy i można na nim śmiało zostać na noc. Parking we wschodniej części przylądka (57.756576, 22.600166) jest płatny, ale posiada za to węzeł sanitarny, znajdziemy też na nim kawiarnię i dobrze zaopatrzoną informacje turystyczną.

GPS:

  • 57.75908, 22.60447

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply