Pula

Posted by

Pula, największe miasto chorwackiej Istrii położona jest na siedmiu wzgórzach Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande. Jest miastem portowym nad zatoką otoczoną przez małe wyspy. Tereny obecnej Puli były już zamieszkiwane od V w p.n.e i aż do roku 177 p.n.e. żyli tu Ilirowie. W wyniku podboju Istrii przez Rzymian Pula stała się kolonią rzymską. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przeszło pod wpływy Bizancjum a potem zostało zajęte przez Republikę Wenecką. Potem nękane przez Turków epidemie dżumy i malarii miasto podupadło i dopiero w XIX wieku odzyskało swoją świetność. Stało się ważnym portem handlowym i ośrodkiem przemysłowym i już wtedy miasto zaczęli odwiedzać piersi urlopowicze. Po 1866 roku miasto należało do Austo-Wegier, a po I wojnie światowej cała Istria wróciła pod panowanie Włoch. Dopiero po II wojnie światowej Pula weszła w skład Jugosławii, by po jej rozpadzie stać się miastem Chorwackim. Tak bogata historia musiała zostawić o sobie wiele zabytków oczywiści najciekawsze i najważniejsze są te z czasów rzymskich. Najbardziej kojarzony z Pulą jest rzymski amfiteatr, który już opisywaliśmy – https://grupabiwakowa.pl/amfiteatr-w-puli/. Następne pozycje, które musimy tu zobaczyć to: Brama Herkulesa, forum, świątynia Augusta i Romy oraz Łuk Sergiusza z I wieku, Brama Podwójna, ratusz z XIII wieku, zamek z XVI wieku, mały teatr rzymski, kaplica Santa Maria Formosa, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz przepiękne kamieniczki wypełniające tutejsze stare miasto.

GPS:

  • 44.87032, 13.84237

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply