Radhošt

Posted by

Radhošt to liczący 1129 m szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Nie dojedziemy tu samochodem, ale jest to dobry cel dla przyjemnej pieszej wycieczki. Oczywiście istnieje kilka możliwości dostania się na szczyt, my proponujemy trasę jaką sami przeszliśmy, czyli: parkujemy w Trojanovicach przy hotelu Raztoka, skąd zielonym szlakiem idziemy na szczyt (około 2 godzin). Na samym szczycie znajduje się malownicza kaplica św. Cyryla i Metodego a przed nią rzeźba obu misjonarzy. Niedaleko możemy odpocząć przy czeskim piwie w hotelu górskim Radegast.

Dalej szlakiem niebieskim około 1:15 godz na przełęcz Pustevny, skąd możemy zejść lub zjechać kolejką albo kolobeżką w miejsce startu. Polecamy do zjazdu wypożyczyć kolobeżkę, czyli rodzaj hulajnogi – świetna zabawa! Sama przełęcz też jest warta uwagi ze względu na znajdujące się tu XIX wieczne, wyróżniające się oryginalną architekturą i wystrojem budynki schronisk i pensjonatów. Część z nich niestety w 2014 roku została uszkodzona przez pożar, nie wiem jak to teraz wygląda, na pewno w planach jest odbudowa. Na przełęczy zobaczymy też niewielką wolnostojącą wołoską dzwonnicę (malowniczo wygląda na tle gór) a także sporo budek z pamiątkami obleganych przez turystów. Miejsce jest dość popularne…. Dodam jeszcze że sporym (płatnym w trakcie dnia) parkingu przy hotelu Raztoka można całkiem wygodnie przenocować. Współrzędne parkingu – punktu startowego: 49.505643, 18.248129

GPS:

  • 49.50564, 18.24812

Dodała:

Anna Bańczyk

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

[helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”bepcz2″ okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″] [helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”bzcze1″ okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″] [helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”o_001q” okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″]

Więcej przewodników i map

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply