Radocyna

Posted by

Radocyna leży u źródeł Wisłoka w południowej części Beskidu Niskiego. Niegdyś we wsi było 85 domów, dwie cerkwie, posterunek straży granicznej. W latach 30 XX w. odgrywała istotną rolę w rozwoju prawosławia na Łemkowszczyźnie.
Po wojnie wszyscy mieszkańcy wsi wyjechali do ZSRR. W latach 50 większość budynków wsi rozebrano. Obecnie można tu znaleźć ślady ślady po dawnych mieszkańcach: niemal niewidoczne, zarośnięte piwnice, sady, zniszczone budynki. Znajduje się tutaj stary cmentarz, na którym zachowały się kute w kamieniu nagrobki oraz cmentarz wojskowy z czasów I Wojny Światowej.
Na pamiątkę stanęły tu wyciosane z jodły drzwi do nieistniejących łemkowskich domów – chyży.

GPS: 49.44882, 21.37238

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wtodnsRL1Jy

Dodał: Adam Jeziorski

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply