Renoma Wrocław

Posted by

Renoma to zabytkowy dom handlowy w centrum Wrocławia. Przed wojną, w 1930 roku został wybudowany jako Dom Towarowy Wertheim i był wtedy jednym z największych i najnowocześniejszych domów towarowych na Dolnym Śląsku. Obiekt miał być konkurencją dla Domu Handlowego Braci Barasch, który obecnie znajduje się przy wrocławskim rynku i nosi nazwę Fenkis. Wertheim został zaprojektowany przez Hermana Dernburga i jak na tamte czasy posiadał wiele nowatorskich rozwiązań. Niestety rodzina Wertheimów była pochodzenia żydowskiego, i po dojściu do władzy nazistów, dom towarowy znacjonalizowano. W 1937 roku Dom Towarowy Wertheim przejęła spółka AWAG (Allgemeine Warenhaus Gesellschaft).

Pod koniec II wojny światowej budynek domu towarowego został zbombardowany i strawił go pożar. Po wyzwoleniu został wyremontowany i oddano go do użytku jako Powszechny Dom Towarowy, jako tzw Pedet. W owym czasie był największym obiektem handlowym w Polsce. Nazwę Renoma otrzymał w konkursie przeprowadzonym wśród czytelników „Słowa Polskiego”. Już w 1977 roku Renoma jako dzieło europejskiego modernizmu została wpisana do rejestru zabytków. Po upadku komunizmu dom towarowy w latach 2005-2009 przeszedł rewitalizację i został rozbudowany.

Niektóre detale architektoniczne pokryto nawet złotem, ponoć zużyto na to kilkanaście kilogramów tego kruszcu. Architekt Zbigniew Maćków i jego zespół, odpowiedzialni za projekt, zdobyli za rozbudowę Renomy wiele prestiżowych nagród. Obecnie Dom Towarowy Renoma ma powierzchnię całkowitą prawie 100 tys. m². Na pięciu kondygnacjach mieści się 120 sklepów, jest tu też dużo punktów usługowych, restauracji i biur. Z zewnątrz uwagę przykuwają pięknie zdobione fasady z ceramicznymi gzymsami i rzeźbami ludzkich głów, to dzieło rzeźbiarzy Ulricha Nitschke i Hansa Klakowa.

GPS: 51.10362, 17.03177

Nawiguj: https://goo.gl/maps/z9HRszmVNat

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply