Rezerwat archeologiczny w Będkowicach

Posted by

Na południe od Wrocławia, u stóp Masywu Ślęży, w miejscowości Będkowice znajduje się rezerwat archeologiczny. Jest to zespół obejmujący wczesnośredniowieczny zespół osadniczy Ślężan i ośrodek kultu pogańskiego. Znajdziemy tu cmentarzysko kurhanowe datowane na VIII-IX w. i grodzisko z VIII-XI w., ze śladami osady datowanej na VIII-XIII w. W miejscu, gdzie znaleziono pozostałości osady zrekonstruowano trzy chaty i ich prawdopodobne wyposażenie. Są one zbudowane z okrąglaków ich konstrukcja jest wieńcowa a dachy sochowe. Na cmentarzysku doliczono się siedmiu kurhanów, są one w kształcie stożków często zwieńczone kamieniami, część z nich zrekonstruowano, by było łatwiej je odnaleźć. Rezerwat w tym miejscu powstał w 1986 roku, a zwiedzanie go ułatwiają dwa szlaki archeologiczne oznaczone czarnym i czerwonym niedźwiedziem. Na terenie rezerwatu znajduje się też miejsce piknikowe z ogniskiem, ze stołami, ławami oraz zadaszoną wiatą. Nie jest jednak dostępne dla turystów zmotoryzowanych, musimy do niego dojść pieszo. Zwiedzanie Rezerwatu archeologicznego w Będkowicach jest bezpłatne, a o miejscu tym opowie nam pasjonatka, opiekunka tego miejsca.

GPS: 50.87181, 16.74978

Nawiguj: https://goo.gl/maps/RAsJaBkaZcKUaMA69

Dodał: Irek Jozwik

 

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply