Rezerwat archeologiczny

Posted by

Rezerwat archeologiczny w Częstochowie- Rakowie. Miejsce dość ciekawe – jest to tak naprawdę stanowisko archeologiczne przykryte dachem. Zachowano fragment badanego cmentarzyska kultury łużyckiej i pokazano jak wyglądało rzeczywiście to co zastali badacze. Samo muzeum jest zrobione bardzo nowocześnie i interesująco. Jest nastrojowo podświetlone, nie przytłacza zbyt dużą ilością eksponatów, sporo „roboty” robi również jego otwarta przestrzeń – po prostu miło się je zwiedza. Mając szczęście można spotkać „na kasie” archeologów z którymi, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, przegadać dobrych kilka godzin. Symboliczne kilka złoty za zwiedzanie ( 7 zł normalny, 4 zł ulgowy. Można również za 12 i 6 zł wykupić bilet do WSZYSTKICH muzeów Częstochowy)

UWAGA Godziny otwarcia są dość mocno rozbite:
Sezon letni: czerwiec- wrzesień
wtorek, czwartek od 11.00 do 17.00
środa, piątek od 11.00 do 17.30
sobota, niedziela od 11.00 do 18.00
tylko w każdą trzecią sobotę i niedzielę miesiąca
poniedziałek nieczynne

Sezon zimowy: październik-maj
wtorek, czwartek, piątek od 9.00 do 15.30
środa od 11.00 do 17.30
sobota, niedziela od 11.00 do 17.00
poniedziałek nieczynne

Strona muzeum http://www.rezerwat.muzeumczestochowa.pl/

Rys historyczny (autorstwa znajomej Karoliny Kot):
Stanowisko było znane od dawna – właściciele okolicznych pól już na początku XX wieku donosili o znajdywanych w ziemi starożytnych przedmiotach.

W trakcie budowy torowiska tramwajowego (już zlikwidowanego), trasy samochodowej, przecinającej dzielnicę Raków oraz istniejącego do dziś wiaduktu odkryto cmentarzysko ludności z okresu „kultury łużyckiej”, datowane na wczesną epokę żelaza (750-550 przed Chrystusem).
Staraniem Włodzimierza Błaszczyka, ówczesnego dyrektora Muzeum w Częstochowie, poszerzono badania archeologiczne i rozpoczęto budowę pawilonu, w który miał za zadanie ochronić dla potomnych (część odkrytych podczas wykopalisk grobów, których osłonięto łącznie 85.

Rezerwat Archeologiczny otwarto uroczyście dnia 9 czerwca 1965 roku. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce, obejmujący 21 grobów szkieletowych i ciałopalnych, zachowanych w oryginalnym położeniu (czyli, jak to mawiają naukowcy, in situ).
Tak naprawdę do tej pory nie wiadomo, jaki zasięg miała prehistoryczna nekropolia. Nigdy nie osłonięto wszystkich grobów – część z nich prawdopodobnie na zawsze spoczęła pod nasypem wiaduktu.
Potwierdza to fakt odnalezienia podczas remontu obiektu (w latach 2001-2003) nieznanego dotąd pochówku. W szkieletowym grobie, znajdującym się w okolicy kasy biletowej , spoczywał około 40-letni mężczyzna.

GPS: 50.78736, 19.15253

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GRqcvXAXWf82

Dodał: Krzysztof Kulik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply