Rezerwat Grădina Zmeilor

Posted by

Rumuński Rezerwat Grădina Zmeilor to skalny miasto, położone we wschodniej części gór Meseșului) w regionie Sălaj. Rezerwat obejmuje teren, na którym możemy obserwować spektakularne samotne skały o przedziwnych kształtach, które kojarzą się z wieżami, budowlami, grzybami a nawet przybierają kształty zwierząt. Najbardziej charakterystyczne formy skalne mają tu swoje nazwy: Zmeu, Zmeoaica, Mosu, Eva czy Dorobantu. Podstawowym budulcem są tu zlepieńce i skały wapienne. Formacje skalne powstały na skutek osuwania się ziemi, jak również oddziaływała na nie wypłukująca je woda. Procesy te są cały czas aktywne więc krajobraz może się tu zmieniać z roku na rok.

W ostatnim czasie, na terenie rezerwatu powstała trasa turystyczna, która poprowadzona została dołem ogrodu wokół najciekawszych formacji skalnych, lecz wybrukowane ścieżki i kanały odprowadzające wodę, trochę psują naturalność tego miejsca i nie wszystkim przypadną do gustu. Na górze, na wysokiej skarpie usytuowano wiatę i punkt widokowy, z którego możemy podziwiać skalny ogród z góry. Od wiaty, brzegiem skarpy, przez las prowadzi widokowa ścieżka, poprzecinana głębokimi jarami, która od wędrowcy wymaga trochę sprawności. W zamian za odrobinę wysiłku możemy okrążyć nią cały rezerwat, na którego końcu znajdziemy też niewielką jaskinię.

Do tej atrakcji turystycznej dojedziemy z drogi DN 1H Zalau (Zalău) – Dej lub z drogi DN 1F Zalău – Cluj Napoca. W pierwszym wariancie w miejscowości Tihau (Tihău) skręcamy na południe w drogę DN 1G, a w drugim w tą samą drogę tyle, że na północ skręcamy w miasteczku Sanmihaiu Almasului (Sânmihaiu Almașului). W obu wariantach we wsi Galgau Almasului (Gâlgău Almașului ) skręcamy na zachód w boczną drogę, która doprowadzi nas już do celu. Przed wejściem do rezerwatu, wygospodarowano duży parking mogący pomieścić również autokary. Jest to też dobre miejsce na biwak – https://grupabiwakowa.pl/gradina-zmeilor/

GPS:

  • 47.19962, 23.30982

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply