Rezerwat Meteoryt Morasko

Posted by

Rezerwat Meteoryt Morasko. Tu ok 5 tys. lat temu trzepnął w Ziemię kamulec z nieba. Może kamulec to źle powiedziane bo zawierał głównie metaliczne żelazo z domieszką niklu. Rozpadł się przy wchodzeniu do atmosfery i znaleziono tu trochę jego odłamków. Największe, ważące 261 kg w 2012 roku i 271 kg w 2017. Dziś, kawałki z Moraska można znaleźć w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych w Poznaniu, Muzeum Geologicznym PAN w Krakowie i Muzeum Mineralogicznym we Wrocławiu. Sporo jest też w kolekcjach prywatnych. Do dziś widocznych jest bodaj 7 kraterów. W trzech powstały jeziorka.Jest to podobno największe skupisko kraterów w Europie. Miejsce niesamowite. Jesteśmy w granicach administracyjnych Poznania a las dookoła jak dzika puszcza. Wielkie dęby, poprzewracane omszałe drzewa. Do tego opisana ścieżka przyrodnicza. I wszędzie tropy rozmaitych zwierząt. My spędziliśmy tam kilka godzin wcale się nie nudząc.
Niedaleko leśniczówki znaleźliśmy na starym dębie bluszcz mający swój pień o średnicy chyba z 15 centymetrów i prawie z dębem zrośnięty. Nie wiem ile miał lat ale taki sam rosnący u mnie pod domem na około 2 cm średnicy i ze 20 lat!

GPS: 52.4877, 16.89756

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ih5fesCpYPG2

Dodał: Robert Dejtrowski

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply