Rezerwat Muszkowicki Las Bukowy

Posted by

Na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich, na Przedgórzu Sudeckim znajdziemy ciekawy leśny rezerwat przyrody Muszkowicki Las Bukowy. Rezerwat dostępny jest dla turystów i można go zobaczyć wędrując znakowanym szlakiem turystycznym.

Rezerwat położony jest w południowej części Wzgórz Niemczańskich i został utworzony w 1966 roku. W całości znajduje się w obszarze Natura 2000 Muszkowicki Las Bukowy i Obszarze Chronionego Krajobrazu Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Rezwerwat chroni naturalny las bukowy, łęgi i zbiorowiska rzadkich gatunków roślin. Oprócz buków występują tu również dęby bezszypułkowe, jawory, świerki, jesiony, wiązy górskie i lipy drobnolistne. Stary drzewostan jest też ostoją wielu gatunków ptaków, które mają tu wyśmienite warunki do zakładania gniazd.

Bardzo bogate są też niższe partie lasu. Można spotkać tu rzadkie rośliny, jak: skrzyp olbrzymi, śnieżyca wiosenna,gajowiec żółty, marzanka wonna, groszek wiosenny, jaskier kosmaty, czworolist pospolity, wilczomlecz kątowaty, kokoryczka wielokwiatowa, czerniec gronkowy, konwalia, dąbrówka rozłogowa, bniec czerwony, przetacznik górski, izgrzyca przyziemna, zerwa kłosowa, tojeść rozesłana, kościenica wodna i wiele innych w tym także storczykowate.

Rezerwat najlepiej odwiedzić wczesną wiosną, kiedy to pokryty jest białym dywanem kwitnących śnieżyc. Oprócz przyrody w bukowym lesie niedaleko rezerwatu znajdziemy kurhanowe cmentarzyska kultury łużyckiej składające się z 29 kurhanów i stanowiące zabytek archeologiczny.

Przy wejściu do rezerwatu zadaszona ława i mały parking nadający się na biwak – https://grupabiwakowa.pl/muszkowicki-las-bukowy/

GPS:

  • 50.63979, 16.94761

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply