Rezerwat Prządki

Posted by

Rezerwat przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego położony jest na północ od Krosna, na grzbiecie górskim, na pograniczu Korczyny i Czarnorzek. Leży na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i jest dostępny z drogi Krosno Rzeszów. Został powołany w 1957 roku i ma powierzchnię 13,28 ha. Jest to rezerwat geologiczny chroniący grupy skał piaskowych. Tutejsze ostańce powstały na skutek erozji eolicznej i przybierają oryginalne i ciekawe kształty. Najwyższe z nich osiągają wysokość ponad 20 m. Nazwa Prządki pochodzi od legendy, która opowiada że tutejsze górotwory są dziewczętami, które zostały zamienione w skały za to, że w święto zajmowały się przędzeniem lnu. Druga nazwa oddająca pamięć prof. Henryka Świdzińskiego została nadana w 2009 roku, profesor był geologiem i autorem dwóch naukowych prac poświęconych temu miejscu. Rezerwat jest łatwo dostępny i można go zwiedzać bezpłatnie.

GPS: 49.7425, 21.80248

Nawiguj: https://goo.gl/maps/w7ch32HpkjA2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply