Rezerwat przyrody Olszyny Niezgodzkie

Posted by

W Dolinie Baryczy, w krainie zwanej Stawy Milickie, pomiędzy wioskami Hucisko i niezgoda w 1987 roku utworzono rezerwat Olszyny Niezgodzkie. Obszar chroniony ma powierzchnię 74,28 i służy zachowaniu naturalnego obszaru bagiennego olszyn nad brzegiem rzeki Ługi. Ochrona przyrody w tym miejscu ma długie tradycje, gdyż już przed II wojną światową powołano tu rezerwat o nazwie Ługa. Jego niemiecka nazwa brzmiała Die Luge i miał wtedy powierzchnię 250 ha.

Na tutejszy las składa się głównie olsza czarna, choć na jego skraju można spotkać dęby szypułkowe, graby i świerki. Bogaty jest za to świat krzewów na które składają się: bez koralowy, leszczyna, czeremcha pospolita, porzeczka czarna, kruszyna pospolita, kalina koralowa, bez koralowy, wierzba szara, malina, rokiet cyprysowaty, płonnik strojny, bielistka sina, nerecznica szerokolistna, nerecznica krótkoostna, merzyk groblowy, turzyca długokłosa, zachylnik błotny i karbieniec pospolity. Na bardziej podmokłych terenach rosną: turzyca sztywna, turzyca brzegowa, kosaciec żółty, jeżogłówka gałęzista, szczaw lancetowaty, okrężnica bagienna, gorczycznik prosty, rzeżucha leśna, tojeść bukietowa, wiechlina zwyczajna, niecierpek pospolity, kostrzewa olbrzymia, przytulia czepna, niecierpek drobnokwiatowy, pokrzywa oraz trzcinnik lancetowaty i piaskowy.

Świat fauny to głównie ptaki, których doliczono się tu około 36 gatunków, najciekawsze to: pierwiosnek, zięba, pokrzewka czarnołbista, sikora bogatka, piecuszek, rudzik, sikora modra, cierniówka, sikora uboga, strumieniówka, żuraw, brodziec samotny, słonka. Jako że rezerwat jest terenem bagiennym, to trudno się po nim poruszać, ale by to ułatwić wytyczono tu szlak turystyczny koloru niebieskiego biegnący tu z Szarzyny do Niezgody. W sąsiedztwie rezerwatu biegnie ścieżka przyrodnicza Ruda Żmigrodzka – rezerwat Olszyny Niezgodzkie – stawy Jelenie – Szarzyna. Oprócz tego jest kilka starych duktów i ścieżek też nadających się na spacery wokół rezerwatu.

GPS: 51.50729, 17.03114

Nawiguj: https://goo.gl/maps/QX9qDU5A3aB2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply