Rezerwat przyrody Skorocice

Posted by

Ponidzie to mało znana, a bardzo ciekawa kraina położona w województwie Świętokrzyskim. Na niewielkim obszarze znajdziemy aż kilkanaście ciekawych i cennych rezerwatów, wśród nich jest rezerwat stepowy na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego – Skorocice. Ten ścisły rezerwat o powierzchni 7,70 ha, utworzony został w 1960 roku w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego stanowiska roślinności stepowej. Znajdziemy go w miejscowość Skorocice, w Gminie Wiślica. Rezerwat położony jest w wąwozie zbudowanym ze skał gipsowych i oprócz szaty roślinnej kryje 26 jaskiń. Najdłuższa z nich Skorcicka ma 352 metry długości, ponadto inne o nazwach Jaskinia Dzwonów, Jaskinia Ucho Olki, Jaskinia Stara, Jaskinia Górna, Jaskinia z Potokiem i Tunel w Skorocicach też są warte zobaczenia. Oprócz jaskiń występują tu typowe zjawiska krasowe, takie jak lejki, mosty i zapadliska, a dnem wąwozu płynie częściowo pod ziemią rzeczka Maskalisa. Sam wąwóz ma długość 850 metrów, jego szerokość to około 80 metrów, a gipsowe ściany wznoszą się tu na wysokość nawet 13 metrów. Z roślin rzadkich zasługują na uwagę należy wymienić ostnicę włosowatą, miłka wiosennego, seslerie błotną, sierpika różnolistnego oraz jaskra iliryjskiego. Zwiedzanie rezerwatu ułatwia znakowany szlak koloru niebieskiego z Pińczowa do Wiślicy.

GPS:

  • 50.42092, 20.6722

Nawiguj: https://goo.gl/maps/S83xPAMeHHE2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply