Rezerwat przyrody Torfowisko Borówki

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Rezerwat przyrody Torfowisko Borówki, położony jest w Borach Dolnośląskich, na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w granicach województwa dolnośląskiego i został utworzony 26 stycznia 1994 roku. Jest to rezerwat torfowiskowy, chroniący dużą ilość gatunków roślin i jest cennym stanowiskiem florystycznym. Zajmuje obszar 37,42 ha z czego prawie 3 hektary to to stawy po wyrobiskach torfowych.

W zbiornikach tych można obserwować grzybień północny, pływacz średni oraz mchy wodne. Natomiast na brzegach możemy spotkać rosiczkę pośrednią, przygiełkę białą i wełniankę wąskolistną. W bagiennych borach gdzie występuje głównie sosna pospolita i świerki występuje żurawina błotna, żurawina drobnoowocowa i wełnianka pochwowata. Są tu też stanowiska bagna zwyczajnego. W wyższych partiach rosną lasy z brzozą omszoną, kruszyną i orlicą, a także lasy olchowe z czermienią błotną.

Przez najciekawsze zakątki rezerwatu poprowadzono ścieżkę edukacyjną, która rozpoczyna się w wiosce Borówki.

GPS: 51.376735, 15.728190

Nawiguj: https://goo.gl/maps/gPhhkXNw137asK4C6

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply