Rezerwat przyrody Węże

Posted by

Większości z nas określenie Jura kojarzy się z tą Krakowsko-Częstochowską, ale sięga ona też dalej na zachód i obejmuje też częściowo Wyżynę Wieluńską. Miejsce to określane jest Jurą Wieluńską, a nasz Rezerwat Węże znajdziemy w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, w Dolinie Warty. Rezerwat ma powierzchnię 20,74 ha i został utworzony w 1971 roku. Chroni on teren ostańca jurajskiego, na górze Zelce, która wznosi się 45 metrów nad lustro Warty i 220 m n.p.m., nad poziom morza. Oprócz ładnych krajobrazów znajdziemy tu liczne zjawiska krasowe w tym kilka ciekawych jaskiń – Jaskinia Niespodzianka, Zanokcica, Stalagmitowa, Za Kratą, Dwuwylotowa, Draba, Mała, Profesora Samsonowicza. Jaskinie nie są udostępnione do zwiedzania pomimo, że dwie z nich przystosowane są do tego, są nimi Jaskinia Stalagmitowa i Za Kratą. Obecnie penetracja ich jest dozwolona jedynie za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi. Oprócz zjawisk krasowych znajdziemy tu ciekawą roślinność naskalną i murawy kserotermiczne. Przez rezerwat biegną dwa znakowane szlaki turystyczne, czerwony i niebieski, oraz ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi. Większość jaskiń jest na nich opisana, a na fotografiach możemy zobaczyć ich wnętrza.

GPS:

  • 51.09691, 18.79028

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cxERXWDbQit

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply