Rezerwat Sine Wiry

Posted by

Rezerwat Sine Wiry położony jest w Bieszczadach pomiędzy miejscowościami Polanki i Kalnicą, na terenach nieistniejących już dziś wsi Zawój. Mieści się on w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i powstał w 1987 roku. Rezerwat o powierzchni 450 hektarów swoim zasięgiem obejmuje 7 kilometrowy, przełomowy odcinek rzeki Wetlina. Jest ostoją zwierząt i siedliskiem wielu cennych gatunków roślin. Fragment rezerwatu udostępniony jest do zwiedzania i jego najciekawsze zakątki zobaczymy ze znakowanej ścieżki przyrodniczej, która zaprowadzi nas do przełomowego wąwozu, którym przeciska się rzeka Wetlina.

Drugim ciekawym miejscem w rezerwacie, położonym już przy szutrowej drodze, jest odcinek rzeki, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu było Szmaragdowe Jeziorko. Utworzyły je zbocza góry Połomy, które w maju 1987 roku obsunęły się i przegrodziły koryto potoku. Powstało wtedy naturalne zaporowe jezioro, które jednak nie dotrwało do dzisiejszych czasów, a w miejscu gdzie było osuwisko możemy dziś jedynie zobaczyć dosyć ciekawe progi wodne i niewielkie kaskady. Jeziorko w chwili powstania miało około 280 metrów długości i do 45 metrów szerokości.

Do Rezerwatu Sine Wiry możemy dojść tylko pieszo lub dojechać rowerem. Prowadzi do niego szutrowa droga leśna zamknięta dla ruchu kołowego. Najszybciej dojdziemy tu ze skrzyżowania za miejscowością Polanki. Nadleśnictwo urządziło tam darmowy parking z infrastrukturą dla osób udających się do cerkwi w Łopience i do Rezerwatu Sine Wiry. Na parkingu można też zostać na biwak – https://grupabiwakowa.pl/lopienka-parking. Z tego miejsca do rezerwatu mamy około 3 km spaceru. Dłuższy wariant to 7 kilometrowa wycieczka z dawnej wsi Jaworzec.

GPS: 49.25633, 22.42883

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2mJrxaPeafr

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply