Riaba Skała

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Riaba Skała to jeden z ciekawszych szczytów w Bieszczadach i jedna z fajniejszych alternatyw, dla zatłoczonych połonin. Można go zdobyć już w 3 godziny wychodząc z Wetliny zielonym szlakiem, a następnie idąc żółtym. 20 minut dłużej zajmie nam wędrówka ze Starego Sioła szlakiem żółtym. Inne dłuższe opcje to czerwony szlak z Cisnej, a od Okrąglika niebieski, lub niebieskim od Przełęczy nad Roztokami Górnymi, lub ten sam szlak zwany granicznym od Ustrzyk Górnych, ale są to licząc powrót, wędrówki na cały dzień. Riaba Skała często błędnie nazywana Rabią Skałą, ma dwa wierzchołki, wyższy 1199 m n.p.m. i niższy 1169 m n.p.m. Góra oferuje bardzo ładne widoki na Pasmo Graniczne i na słowackie Bukovské vrchy, które są odpowiednikiem polskich Bieszczadów. Przy niższym wierzchołku znajduje się potężne urwisko, które możemy podziwiać ze słowackiego tarasu widokowego, gdyż w tym miejscu z naszymi szlakami łączą się znakowane trasy naszych południowych sąsiadów. Kilkudziesięciometrowa przepaść i otaczające ją lasy chronione są słowackim rezerwatem „Jaraba Skala” o powierzchni 359,94 ha. Chronione są tu geologiczne struktury fliszu oraz cenne bukowe lasy. Z tarasu przy dobrej widoczności możemy podziwiać połoniny i szczyty ukraińskich Karpat, w tym najwyższy szczyt Bieszczadów znajdujący się po stronie ukraińskiej Pikuj 1408 m n.p.m.

GPS:

  • 49.10284, 22.44031

Nawiguj: https://goo.gl/maps/EB6Ro9H4NsS2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply