Rīga

Posted by

Rygę, stolicę Łotwy koniecznie trzeba odwiedzić zwiedzając kraje bałtyckie, jej zabudowa stanowi jedno z największych skupisk architektury secesyjnej w Europie, a zabytkowe Stare miasto widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Miasto położone jest nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Osadnictwo w tym miejscu sięga X wieku, a obecne miasto zostało założone w 1201 r. W swej burzliwej historii Ryga znajdowała się pod panowaniem wielu mocarstw – w latach 1561 – 1621 była pod panowaniem Polski, potem przeszła aż do 1710 w ręce Szwedów. Po Szwedach znalazła się w carskiej Rosji. Od 1918 do 1940 znalazła się w końcu w niepodległej Republice Łotewskiej, by za chwilę stać się częścią ZSRR. Dopiero 21 sierpnia 1991 roku Łotwa odzyskała niepodległość a miasto stało się stolicą kraju. Ryga wraz ze swoimi zabytkami leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Starówka w Rydze jest niewielka, ale za to uważana za najpiękniejszą wśród tych z krajów nadbałtyckich i pełna architektonicznych perełek takich jak imponująca katedra ryska, czy Zamek Kawalerów Mieczowych. Najbardziej znane i charakterystyczne kamieniczki Rygi to – Trzej bracia – tak nazywają się stojące obok siebie trzy średniowieczne kamienice mieszczańskie. Imponujący jest też Domu Bractwa Czarnogłowych – zrzeszenia najbogatszych niemieckich kupców, budynek w czasie II wojny światowej został zbombardowany i odbudowany dopiero w latach 90. XX wieku. Ryga ma też swój Pałac Kultury, jest to budynek Akademii Nauk Łotwy, który żywo przypomina ten z Warszawy, był on też darem Związku Radzieckiego dla miasta. Wspomniana wcześniej architektura secesyjna liczy sobie tutaj aż 700 budynków, ale nie są one zabudową Starego Miasta, najwięcej znajdziemy ich przy ulicach Elizabetes iela i Alberta iela. Chyba nie sposób w tak krótkim wpisie wymienić wszystkich zabytków Rygi, bo i tak nikt ich wszystkich nie zapamięta, więc na wycieczkę po mieście najlepiej wybrać się z papierowym przewodnikiem, by nie przeoczyć żadnej perełki.

GPS:

  • 56.94852, 24.10481

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply