Ruiny Bazyliki św. Adriana w Zalavár

Posted by

Na Węgrzech nad Małym Balatonem w miejscowości Zalavár możemy zobaczyć naprawdę stare ślady chrześcijaństwa na tych ziemiach. Tutejsza świątynia została zbudowana przez arcybiskupa Liutpram z Salzburga. Budowa rozpoczęła się około 852-53 roku. Wiadomo też że złożono tu w specjalnie przygotowanej podziemnej krypcie zwłoki męczennika Hadriana (św. Adorjan). Ślady bazyliki odkryto całkiem niedawno, bo dopiero w w latach 1999-2001. Wiadomo też, że obok istniał klasztor, a całość była ufortyfikowana. Dziś możemy tu zobaczyć odsłonięte fundamenty bazyliki, która znajduje się na terenie parku historycznego – Zalavári Történelmi Emlékpark. Oprócz tego uwagę przykuwa tu Kaplica św. Szczepana, przebudowana na fundamentach kościoła Árpád, oraz budynek Millennium Memorial Building zaprojektowany przez Imre Makovecza, który służy do organizowania szeregu imprez i wystaw.

GPS: 46.66125, 17.13775

Nawiguj: https://goo.gl/maps/W54361j45aTZ8yQE7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply