Ruiny diabelskiego mostu w Czernej

Posted by

Most przy drodze do klasztoru w Czernej został wybudowany pod koniec XVII wieku, umożliwiał dojście do klasztoru karmelitów od drogi siedleckiej. Był to most arkadowy, oparty na przerzuconych nad wąwozem potężnych kamiennych filarach. Kształtem przypominał rzymskie akwedukty, zdobiły go kamienne balustrady a przy wjeździe i u wylotu – figury świętych. Jego rozmiar robił wrażenie – most miał 18 metrów wysokości, 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Z biegiem lat most ulegał stopniowym uszkodzeniom, a w 1889 roku z powodu złego stanu został wyłączony z użytkowania. Obecnie z potężnej budowli pozostała malownicza ruina. Na przeciwległym brzegu rzeczki Eliaszówki zachowały się także także ruiny furty klasztornej, kaplicy i bramy wjazdowej. Most jest nazywany diabelskim, ze względu na legendy związane z tym miejscem – podobno gdzieś pod mostem zakopany jest ogromny skarb, pilnowany przez diabła. Inna legenda głosi, że w okolicy raz w roku odbywa się zlot diabłów i czarownic. Mimo kilkukrotnych wizyt tutaj, ani na zlot, ani na skarb nie trafiliśmy, może komu innego dopisze więcej szczęścia. Na ostatniej fotce: Diabelski Most na akwareli Zygmunta Vogla z 1787. 

GPS: 50.165901, 19.634835

Nawiguj: https://goo.gl/maps/RaCioGkzvRU2

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply