Ruiny składów i suszarni prochu w Mąkolnie

Posted by

Fabryki prochu w Mąkolnie i okolicy istniały od XVII wieku i jego produkcja trwa tu nadal. Praca w nich nigdy nie należała do bezpiecznych. Fabryki wielokrotnie wybuchały. Ostatni takowy miał miejsce 2 lata temu i tez nie obyło się bez ofiar.

Budynki dawnych magazynów obecnie już nie mają dachów – pozostały spore dziedzińce otoczone wysokimi, solidnymi murami. Jak się udało potem gdzieś wyczytać, dachy niegdyś były, ale drewniane, o konstrukcji bardzo delikatnej, wiec nie przetrwały upływu czasu. Było to celowe działanie, bo ponoć przewidziane na wypadek wybuchu – aby siła owego BUM! poszła w górę a nie na boki i tym samym jak najmniej okolicy ucierpiało.

Ruiny są położone niedaleko głównej drogi, acz za rzeczką i latem są tak zarośnięte, ze z drogi zupełnie niewidoczne.

Wydają się być dogodnym miejscem noclegowym dla rowerzystów czy autostopowiczów podróżujących drogą nr 46 na trasie Kłodzko – Złoty Stok. Dla zmotoryzowanych raczej nie – nie ma jak dojechać do ruin samochodem.

Ruiny zawierają kilka zadaszonych komór, na ich podłodze są liście, czasem siano, lub gałęzie. Raczej wszędzie jest czysto, mało śmieci. W niektórych komorach są w ścianach haki rokujące powieszenie hamaka.

Mimo bliskości drogi paląc na „dziedzińcu” ognisko będzie z drogi niewidoczne, „dziedzińce” otoczone wysokim murem dookoła.

GPS: 50.44448, 16.83322

Nawiguj: https://goo.gl/maps/dxLAqgarqis

Dodała: Tytus Kararabanow

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply