Ruiny zamku Tátika

Posted by

Na Węgrzech, na północ od Balatonu, w połowie drogi pomiędzy Hévíz z termalnym jeziorem – https://grupabiwakowa.pl/heviz, a miastem Sümeg z potężną twierdzą – https://grupabiwakowa.pl/zamek-sumeg leży Tátika-vár. Są to ruiny średniowiecznego zamku obronnego, położone na malowniczym i widokowym wzgórzu. Jest to teren Parku Narodowego Wzgórz Balatońskich.

Warownie wzniesiono prawdopodobnie w połowie XIII wieku, na szczycie dawnego stożka wulkanicznego o wysokości 413 metrów n.p.m. Powstała ona za rządów króla Węgier Bela IV. Przez wieki zamek był przebudowywany, ale i też atakowany. Największe zniszczenia poczyniła tu armia turecka w 1589 roku. Po tym oblężeniu zamek nie został już odbudowany, został opuszczony i popadł w ruinę.

Obecnie zabezpieczone ruiny udostępnione są nieodpłatnie do zwiedzania. Widzie do nich znakowany szlak z parkingu, na którym możemy też zabiwakować – https://grupabiwakowa.pl/bazsi. Wycieczka do ruin zajmie nam około 30-40 minut, w zależności od kondycji, gdyż musimy pokonać trochę przewyższenia. Na miejscu oprócz pozostałości zamku możemy podziwiać piękne widoki na Balaton i Wzgórza Balatońskie.

GPS: 46.90633, 17.25967

Nawiguj: https://goo.gl/maps/kcgtUKBSbU1XCAst7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply