Rynek w Pszczynie

Posted by

Współrzędne GPS:
49.97778345832156, 18.94232114451473
Kraj / województwo:
Polska / Śląskie
Opis atrakcji:

Rynek w Pszczynie to centralny plac miasta, uformowany do dzisiejszej postaci na miejscu średniowiecznego placu targowego. Kształtowanie się rynku w obecnej formie miało miejsce w XIV-XV w., kiedy miasto otoczone już było drewniano-ziemnymi obwarowaniami, których ślad wyznaczają dziś ulice Warowna i Piwowarska. Rynek przyjął formę prostokąta z dłuższą osią ułożoną na linii wschód-zachód.

Działki przy rynku zabudowane były początkowo drewnianymi, parterowymi domami krytymi strzechą, później gontem. Domy te były wielokrotnie niszczone przez pożary. Pierwszymi murowanymi obiektami rynkowymi były ratusz (budynek z 1658 r.) i kościół ewangelicki (z l. 1743-46), oba usytuowane w północnej pierzei. Po ostatnim, wielkim pożarze z 1748 r. zabudowę drewnianą powszechnie zastąpiły już budynki murowane. Przy rynku piętrowe (w bocznych ulicach często jeszcze parterowe), przeważnie dwutraktowe z dwuspadowymi dachami krytymi już najczęściej dachówką, ze sklepionymi kolebkowo, przelotowymi sieniami. Na przełomie XIX i XX w. kilka domów (w pierzejach północnej i wschodniej) uległo przebudowie i podwyższeniu o kolejne piętro. Zwarta zabudowa z XVIII-XIX wieku najlepiej zachowała się w pierzei południowej. Budynkiem zwracającym największą uwagę jest natomiast mieszcząca się w pierzei północnej narożna (róg ul. Ratuszowej), barokowa Frykówka.

Ok. 1900 r. rynek wybrukowano, stanęły na nim żeliwne latarnie. Po II wojnie światowej rynek utracił swe funkcje targowe, a targowisko przeniesiono na plac pomiędzy ulicami Dworcową i Targową. W latach 90. XX w. przebudowano płytę rynku i posadzono na jej obrzeżach platany. Powstała replika dawnej studni, a w części zachodniej w 2009 r. stanęła „ławeczka księżnej Daisy”. Latem odbywa się na nim szereg imprez plenerowych (w tym w maju wystawa ogrodnicza „Ogrody Daisy”), a zimą staje sztuczne lodowisko. Ostatnia przebudowa, poprzedzona pracami archeologicznymi, miała miejsce w 2015 r. W jej wyniku płyta rynku (pow. 0,32 ha) uzyskała nową nawierzchnię, a w części wschodniej powstał placyk z fontannami.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply