Rynek we Wrocławiu

Posted by

Wrocławski Rynek, to najważniejsza część miasta i miejsce gdzie wszyscy turyści kierują swoje pierwsze kroki. Pierwotnie był to plac targowy, a obecnie jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy o powierzchni 3,8 ha. W jego centralnej cząści zwanej blokiem śródrynkowym stoi największy ratusz w Polsce. Z biegiem czasu wokół placu targowego zaczęły powstawać kamienice, które wytyczyły pierzeje rynku tworząc prostokąt o wymiarach 213 na 178 m.

Do rynku prowadzi aż 10 ulic, jednak sam plac wyłączony jest z ruchu kołowego. Jeszcze nie tak dawno prze rynek przechodziła linia tramwajowa i dobywał się tu ruch samochodowy, była tu nawet stacja CPN. Rewitalizację wrocławski rynek przeszedł w latach 1996-2000. Wyremontowano wtedy kamienice, których jest tu 60 i plac stał się ulubionym miejscem spacerów wrocławian i turystów. Organizuje się tu wiele imprez kulturalnych, w tym najbardziej popularny Jarmark Bożonarodzeniowy.

W 2000 r. na pl. Gołębim, w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna nazwana Zdrojem na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Fontanna oraz pręgierz to najpopularniejsze punkty orientacyjne do spotkań w rynku. Wiele kamienic w rynku wygląda wręcz bajkowo i noszą też ciekawe nazwy jak: Jaś i Małgosia, Pod Złotą Koroną, Pod Złotym Psem, Pod Starą Szubienicą, Pod Złotym Pelikanem, Pod Złotą Trójcą Świętą, Pod Siedmioma Elektorami i wiele jeszcze innych ciekawych nazw.

GPS: 51.10995, 17.03098

Nawiguj: https://goo.gl/maps/UKaef2ZfhS222K4L7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply