Rynek Wielki w Zamościu

Posted by

Rynek Wielki w Zamościu, uważany jest za jeden z najwspanialszych placów Europy. Kwadratowy rynek o wymiarach 100 na 100 metrów zaprojektował włoski architekt Bernardo Morando. Rynek od innych tego typu placów różni się tym, że ratusz nie został wybudowany w centralnej jego części, lecz w jego północnej pierzei, po stronie zachodniej. Wokół rynku możemy podziwiać piękne mieszczańskie kamienice z arkadowymi podcieniami. W czasach kiedy powstał plac kamienice były skromne i drewniane, z czasem gdy miasto się bogaciło w XVII w., przebudowywano drewnianą zabudowę na murowaną. Obecnie zachowane kamienice to w większości styl późnorenesansowy.

Ciekawostką jest to, że na wszystkich pierzejach rynku znajduje się po 8 kamienic, poza północną z ratuszem. Większość z nich posiada różne nazwy, związane z ich dawnymi właścicielami i obiektami, jakie mieściły. Najpiękniej zdobione są kamienice ormiańskie w północnej części placu, datowane są one na I poł. XVII wieku. Dziś w kamieniczkach funkcjonują przeważnie klimatyczne restauracje i kawiarnie, oraz muzea i galerie. Rynek natomiast jest sceną wielu imprez kulturalnych. Najciekawsze to Jarmark Hetmański, Eurofolk i spektakle Zamojskiego Lata Teatralnego.

GPS: 50.7171, 23.25259

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VvGEDnBKCuJFMLSW7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply