Sancerre

Posted by

Współrzędne GPS:
47.33167309020145, 2.839775192502908
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Rozwój Sancerre rozpoczął się szczególnie w XII wieku, kiedy Étienne de Champagne, pierwszy hrabia Sancerre, zbudował ufortyfikowany zamek w najwyższym punkcie wzgórza, instynktownie tworząc górne miasto poszukujące bezpieczeństwa i ochrony. Nie tracił czasu na ufortyfikowanie miasta grubym murem, który w średniowieczu odgrywał strategiczną rolę. Wąskie i kręte uliczki są świadkami bardzo ważnej epoki średniowiecza dla miasta.

Aż do XV wieku Sancerre przeżywało okres rozkwitu, kiedy to wybudowano halę targową, dzwonnicę i piękne rezydencje z wieżyczkami. W tym okresie część mieszkańców przyjęła reformację i sprzeciwiała się wojskom królewskim i katolickim. Pod koniec XVI wieku długie, ośmiomiesięczne oblężenie w 1573 roku doprowadziło do głodu wśród ludności i położyło kres dysydencji Sancerre. Ze starej twierdzy pozostał zniszczony loch Tour des Fiefs, który można zwiedzać do dziś. Przez prawie 3 wieki Sancerre walczyło o odzyskanie swojej pozycji administracyjnej i handlowej.

Historia Sancerre nabrała nowego obrotu na początku XX wieku, kiedy po kryzysie filoksery ponownie zasadzono wysokiej jakości winnicę, która stała się wówczas jedną z najbardziej znanych francuskich winnic na świecie. Dzięki produkcji crottin de Chavignol, znanego na całym świecie sera koziego, uprawa winorośli i turystyka są dziś siłą napędową gospodarki Sancerre i okolicznych wiosek winiarskich, Amigny i Chavignol.

Dzięki tym niezaprzeczalnym atutom i wpływowi regionu Loire à Vélo miasto żyje przez cały rok, oferując odwiedzającym liczne i różnorodne atrakcje kulturalne, sportowe i gastronomiczne.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply