Sapanta – Cimitirul Vesel

Posted by

Rumuńska Sapanta (Săpânţa), to chyba najsłynniejsza miejscowość Maramureszu a to za sprawą „wesołego cmentarza”, który zasłynął na całym świecie. Dziś Cimitirul Vesel jest obowiązkowym punktem zwiedzania każdego turysty zaczynającego wędrówkę po Rumunii. Wieś słynie także ze wspaniałych wyrobów z wełny (kilimów, narzut, toreb pasterskich). Wesoły Cmentarz słynie z rzeźbionych i malowanych krzyży nagrobnych. Przedstawione na nich sceny z poczuciem humoru przedstawiają życie mieszkańców, oraz sposób ich odejścia z tego świata. Z tekstów na nagrobkach dowiemy się o wieku zmarłego w chwili zgonu, dacie śmierci, wykonywanym zawodzie, cechach charakteru, stosunku do bliskich, oraz inne ciekawostki z życia nieboszczyka. Na nagrobkach dominuje kolor niebieski, ten charakterystyczny odcień tego koloru zaczęto określać jako alabastru Din Săpânţa. Tutejszy zwyczaj tworzenia takich nagrobków wymyślił, Ioan Stan Pătraş, zaczął je tworzyć w 1935 r. Po jego śmierci w 1977 r. tradycję zaczął kontynuować jego uczeń, Dumitru Pop. Sam mistrz także spoczywa na tym cmentarzu, pod krzyżem, który wykonał jeszcze za życia. Będąc na miejscu, warto odwiedzić dom – muzeum Ioan Stan Pătraşa, w którym obecnie mieszka tworzy wspomniany Dumitru Pop. Mało kto wie, że w Săpânţa jest jeszcze jeden wesoły cmentarz, nie komercyjny, ukryty na peryferiach wioski. Mało kto tam zagląda, jest zarośnięty i urokliwy. Znajdziecie go wpisując w swoich nawigacjach takie współrzędne: 47.969268, 23.690112

GPS:

  • 47.97133, 23.69493

Dodał:

Irek Jozwik

Mniej znany niekomercyjny cmentarz za wioską:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply