Schloss Oberwiederstedt

Posted by

Współrzędne GPS:
51.66639863973225, 11.530955987168968
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Od 1261 roku aż do czasów reformacji i związanej z nią sekularyzacji mały renesansowy zamek był alternatywną kwaterą dla przesiedlonych dominikanek, które wcześniej mieszkały w Kupferberg koło Hettstedt. W 1772 roku majątek, który szlachta von Hardenberg nabyła poprzez małżeństwo w XVII wieku, stał się miejscem narodzin poety Friedricha von Hardenberga, który nazywał siebie Novalis. Na początku XIX w. rodzina dzierżawiła majątek na kilka lat i przeprowadzała się do innych posesji. W zamku mieszkał Hans von Hardenberg, starosta powiatowy. Aż do wywłaszczenia i wypędzenia rodziny w październiku 1945 roku dwór pozostawał siedzibą rodową baronów von Hardenberg.

W Niemieckiej Republice Demokratycznej majątek służył jako dom spokojnej starości do 1981 roku, kiedy to został opuszczony i popadł w ruinę. W połowie lat 80. XX w. został skreślony z listy zabytków podlegających ochronie. Zanim jednak udało się go ostatecznie rozebrać, w 1988 roku powstała inicjatywa obywatelska mająca na celu zachowanie kompleksu. Następnie powstało „Interessengemeinschaft Novalis”, dziś Kuratorium Novalis-Geburtshaus e. V. Muzeum Novalis zostało wpisane do wydanej w 2001 roku Błękitnej Księgi . Błękitna Księga zawiera wykaz „kulturowych miejsc pamięci”.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply