Schloss Walbeck

Posted by

Współrzędne GPS:
51.66668783474369, 11.472411179775559
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Zamek Walbeck to zabytkowy zespół pałacowy w Walbeck w dzielnicy Mansfeld-Südharz w Saksonii-Anhalt . Zamek wzniesiono w 1765 roku na fundamentach klasztoru konsekrowanego w 997 roku. Pierwsza wzmianka o Walbeck pojawiła się w dokumencie z 959 roku jako Walbiki. Królowie Heinrich I, Otton I, Otton II i Otton III wykorzystywał go jako dwór królewski. Przeorysza Mathilde von Quedlinburg otrzymała Walbecka w podarunku w 985 roku pod warunkiem wybudowania klasztoru benedyktynów. Został on konsekrowany w 997 r. przez biskupa Arnulfa von Halberstadt. W czasie wojny chłopskiej w 1525 roku zespół klasztorny został poważnie uszkodzony.

Po sekularyzacji klasztoru w 1546 roku przeszedł jako majątek hrabiów Mansfeld. Po kilku zmianach właścicieli nabył go około 1670 roku hanowerski górnik Friedrich Casimir zu Eltz, którego syn Philipp Adam zapisał go w 1728 roku swojemu siostrzeńcowi Johannowi Clamerowi von dem Bussche-Lohe.

Dzisiejszy zamek wzniesiono w 1765 roku na murach fundamentowych klasztoru. W tym samym czasie na tym miejscu zbudowano kościół. Z dawnego klasztoru pozostały jedynie krużganki w części zamku. Bussche kazał przeprojektować park i stworzyć rozległy sad. Kazał zbudować dom plantatora dla odpowiedzialnego za to sadownika, holenderskiego oficera. Pod koniec XIX w. majątek nabył starosta powiatowy Bartel. Na terenie posiadłości zbudował duże stodoły, które zasłaniały widok na zakrzywione szczyty bocznych skrzydeł. W 1945 roku został wywłaszczony.

Po II wojnie światowej zamek Walbeck stał się od 1945 roku własnością państwa, i zbudowano tu duże zespoły stajni. W tym czasie Walbeck stał się firmą zajmującą się szkoleniem rolników i był znany z hodowli koni. Na zamku znajdowała się szkoła rolnicza z internatem.

Po zjednoczeniu w 1989 r. majątek został sprywatyzowany przez Treuhandanstalt i ze względu na znaczne zaległości remontowe kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. W 2011 roku obiekt nabyła osoba prywatna, która na szeroką skalę zainstalowała na dachach systemy fotowoltaiczne. Za pomocą dochodów z wytwarzania energii elektrycznej odnawia zamek, który działa pod nazwą Sonnenschloss.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply