Sibiu (Sybin)

Posted by

Sibiu, czyli po polsku Sybin, to jedno z najpiękniejszych dużych miast w Rumunii. Według mnie, plasuje się w pierwszej trójce, to prawdziwa perła średniowiecznej i barokowej architektury. Położone jest w Siedmiogrodzie nad rzeką Cibin. Sybin jest też bardzo starym miastem, został założony w roku 1190 przez saskich kolonistów. Wcześniej prawdopodobnie w tym miejscu był rzymski posterunek. Miasto dosyć szybko się rozwija i już w XVII wieku uważane jest za najbardziej wysunięte na wschód miasto kultury zachodnioeuropejskiej. W czasach współczesnych, w 2007 roku Sybin pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury. W mieście znajdziemy dużo zabytków i muzeów. Warto odwiedzić Muzeum Historyczne, Narodowe Muzeum Brukenthala, broni i trofeów myśliwskich, historii farmacji, historii naturalnej, oraz na peryferiach miasta Skansen Astra – https://grupabiwakowa.pl/skansen-astra-w-sibiu. Miasto posiada uroczą starówkę otoczoną dobrze zachowanymi średniowiecznymi fortyfikacjami. Do najciekawszych zabytków należy zaliczyć zabudowania małego i dużego rynku, cerkiew metropolitalną Św. Trójcy, Grubą Wieże, Most Kłamców, katedrę luterańską, Basztę Dulgherilor, wieżę ratuszową (Turnul Sfatului), Bramę Schodową i wiele innych ciekawych obiektów, których nie sposób wymienić w krótkiej wizytówce miasta. Miasto jest też wspaniałym punktem wypadowym po Transylwanii i w najwyższe pasma górskie Karpat Południowych, w tym sąsiednie Góry Fogaraskie – najwyższe w całej Rumunii.

GPS:

  • 45.79753, 24.15134

Nawiguj: https://goo.gl/maps/zxojS9oL7Hm

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply