Skalne miasto Wardzia

Posted by

Gruzja, Wardzia

Wardzia skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji.

Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary.

W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich; mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Zawierała klasztor, salę tronową oraz ponad 3 000 komnat umieszczonych na 13 kondygnacjach. W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnień pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Kura.Trzęsienie ziemi w 1283 roku zniszczyło około dwóch trzecich miasta, odkrywając jego komnaty oraz niszcząc kompletnie system nawodnień.

Zdecydowanie trzeba umieścić ten punkt na mapie podczas wizyty w Gruzji. Skalne miasto robi niesamowite wrażenie. Możemy przejść po niektórych grotach, przespacerować wzdłuż kompleksu skalnego, popatrzyć z góry na krajobraz otaczający miasto.

GPS: 41.378622, 43.283533

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xoAMXkGd3VYT3CRs8

dodał;  Michał Es

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply