Skalní hrad Sloup

Posted by

Skalny Zamek Sloup położony jest w Czechach w Górach Łużyckich w miejscowości Sloup v Čechách. Już w XIII wieku potężna 30 metrowa skała zapewniała tutejszej ludności schronienie przed najeźdźcami, wykuto wtedy w niej skalne groty, korytarze, pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i magazyny. Z polecenia rodu Ronovców gród warowny został ufortyfikowany i przebudowany na skalny zamek. Przez wieki warownia była sukcesywnie rozbudowywana i wydawała się nie do zdobycia, należała wtedy do rodu Berków z Dube spadkobierców Ronovców. Zdobyły go dopiero wojska szwedzkie w czasie wojny trzydziestoletniej, które zajęły go dopiero po całkowitym zagłodzeniu załogi twierdzy. Zniszczą warownię pod koniec XVII wieku kazał odbudować hrabia Ferdinand Hroznata z Kokořova, budowla otrzymała wtedy wygląd barokowy i została zasiedlona przez pustelników, stając się miejscem pielgrzymek. Jednak Cesarz Józef II kazał pustelnię zlikwidować i od tego czasu gród był niezamieszkały. Po II wojnie światowej zamek znalazł się pod opieką państwa i został udostępniony do zwiedzania. Różni się od innych tego typu budowli tym, że wędrujemy tu labiryntem skalnych korytarzy, sal i licznych tarasów z których rozpościerają się piękne widoki na Góry Łużyckie i okolicę. Wstęp do warowni jest płatny, tak samo jak i parking pod nią, na którym jest niestety zakaz nocowania w kamperach i przyczepach. Jednak w okolicy bez trudu znajdziemy miejsce na biwak.

GPS: 50.73609, 14.58059

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rwUtvUvQujD2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply