Skansen Rzeki Pilicy

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Skansen Rzeki Pilicy znajdziemy w Tomaszowie Mazowieckim, mieście położonym nad Pilicą w województwie łódzkim. Ta ciekawa ekspozycja na świeżym powietrzu powstała w 1999 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza. Zbiera on i eksponuje pamiątki z przeszłości, ściśle powiązane z rzeką Pilicą. Najbardziej bogata jest ekspozycja poświęcona młynarstwu wodnemu i jeden z pierwszych obiektów jaki tu stanął, to właśnie młyn wodny, przeniesiony tu z Kuźnicy Żerechowskiej. Wewnątrz oprócz typowego wyposażenia tego typu budowli znajdziemy też mini muzeum, które na dwóch piętrach eksponuje pamiątki historyczne z Doliny Pilicy. Sporo ciekawych eksponatów znajdziemy z pobliskiej Spały, kiedy to miejscowość była carską rezydencją. Przeniesiono tu carską wygódkę, oraz kozacką wartownię. Chyba najpiękniejszym obiektem jest tu drewniana stacyjka z Czarnocina, pamiętająca też okres zaborów rosyjskich. Dużo miejsca poświęcono militariom, najcenniejszym zabytkiem jest tu niemiecki ciągnik artyleryjski Sd.Kfz.8, który wydobyto z dna Pilicy i odrestaurowano. Jest to prawdopodobnie w takiej wersji jedyny zachowany na świecie egzemplarz. Skansen czynny jest przez cały rok oprócz poniedziałków, Czynny jest od 10 – 18, jednak w okresie zimowym godziny otwarcia są skrócone do 16:00. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł. Latem można się tu spodziewać licznych imprez kulturalnych i inscenizacji historycznych. Parking pod skansenem jest płatny i kosztuje 10 zł za busa, 5 zł za samochód osobowy i 2 zł za motocykl, opłata uprawnia do postoju przez 24 h. więc można też tu zostać na noc.

GPS: 51.51535, 20.03055

Nawiguj: https://goo.gl/maps/fpcE146JALr

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply