Skansen w Białowieży

Posted by

Współrzędne GPS:
52.702062, 23.834372
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Skansen w Białowieży położony jest w miejscu dawnej wsi Kropiwnik, zniszczonej przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Powstał w 1978 roku za sprawą Anatola Odzijewicza – profesora z białostockiego uniwersytetu, który wraz z przyjaciółmi zakupił stary wiatrak ze wsi Kotły i przeniósł go do Białowieży. Zapoczątkowało to powstania prywatnego skansenu, który obecnie zajmuje obszar 4 hektarów.

Z roku na rok przybywały tu nowe budowle przenoszone z różnych zakątków Podlasia. W 1992 roku zespół budynków wpisano do rejestru zabytków, a w 2004 roku skansen oficjalnie udostępniono do zwiedzania. Obecnie możemy podziwiać tu obiekty drewniane, na które składają się wiatraki, kaplica, stare chaty i budynki gospodarcze. Skansen jest ciekawy i malowniczo położony, wiec warto go odwiedzić, tym bardziej że opłata za zwiedzanie jest symboliczna.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply