Skansen w Curtișoara

Posted by

Rumuński skansen – Muzeul arhitecturii populare din Gorj, to bardzo ciekawy przykład architektury drewnianej w regionie Gorj. Jest to region znajdujący się w rumuńskiej krainie zwanej Oltenią. Początki skansenu sięgają 1968 roku, kiedy to zorganizowano tu wystawę Cula Cornoiu de la Curtișoara. Cula, to rumuńskie domostwo warowne, budowano takie w obawie przed najazdami tureckimi. Chwilę po tym w 1970 roku powołano do życia skansen, do którego zaczęto przenosić stare drewniane chaty z okolic Gorj. Pierwotnie Muzeum Architektury Ludowej miało 8 721 hektarów na których stało 28 obiektów. Niestety w marcu 2006 roku przedwojenny właściciel mieszkający obecnie we Francji upomniał się o część gruntów, wygrał sprawę sądową i zażądał uprzątniecie swoich terenów z budynków muzealnych. Muzeum Architektury Ludowej w Gorju zmniejszyło się o te hektary i obecnie musi pomieścić się na powierzchni 3 409 ha. Nie jest jasne, co stanie się z 16 domami, które nadal znajdują się na ziemi, która obecnie nie należy do muzeum. Koszt ich przeniesienia jest ogromny, a muzeum nie ma niezbędnych funduszy. Na razie od 2012 roku, zwrócona część muzeum jest zamknięta i niedostępna do zwiedzania. Ponoć trwają negocjacje i próby dogadania się z francuzem.

GPS:

  • 45.10741, 23.35579

Nawiguj: https://goo.gl/maps/W57vrBWPrf52

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply